Výsledky vzdelávania:
Študent získa štúdiom predmetu poznatky o základných pojmoch a teoretických princípoch biochémie v súvislosti s fyzikálno-chemickými vlastnosťami základných biomolekúl a vzťahom ich štruktúry a biologickej aktivity. Študent si osvojí základné princípy s laboratórnou biochemickou terminológiou používanou v klinickej biochémii. Študent vie definovať predmet, ciele, úlohy zobrazovacích metód v zdravotníctve, ovláda biofyzikálne princípi metód v rádiológii, nukleárnej medicíne. Študent má základné vedomosti o rádioaktivite, ionizujúcom žiarení, ochrane pacienta a personálu pred účinkami ionizujúceho žiarenia.
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Absolvovanie záverečného testu, ktorý sa v závislosti od aktuálnej epidemiologickej situácie uskutoční prezenčne alebo elektronickou formou (e-learning) v rozsahu prednášok s minimálnou úspešnosťou 60 %.
Stručná osnova predmetu:
1. Atóm, skladba atómu, jadro, obal, základné častice . Biofyzika bunky. Elektrické prejavy buniek. Akčný potenciál. Reflexný oblúk.
2. Rádioaktivita a ionizujúce žiarenie. Vznik. Detekcia. Účinky na živú hmotu. Röntgenové žiarenie, Zobrazovanie pomocou röntgenových lúčov. Rádiológia.
3. Vznik ultrazvuku. Princípy vyšetrovania ultrazvukom. Ultrazvukové prístroje.
4. Magnetická rezonancia. Princíp magnetickej rezonancie. Prístroje k zobrazovaniu
5. Biofyzikálne princípy vybraných terapeutických metód v medicíne.
6. Kontrastné látky v rádiológii. Vedľajšie účinky. Prvá pomoc pri anafylaktickom šoku.
7. Základy diagnostiky zobrazovacími metódami podľa orgánových systémov. Diagnostika ochorení orgánov hrudníka, ciev a srdca. Diagnostika ochorení prsníka a mäkkých častí. Diagnostika CNS. Diagnostika skeletu, GIT.
8. Úvod do biochémie – vymedzenie pôsobnosti, diagnostický proces,
9. Klinická biochémia - typy biochemických vyšetrení, referenčné hodnoty,
10. Klinická biochémia II – odber biologického materiálu, chyby,
11. POCT metódy – využitie v klinickej praxi